fbpx

Pytania po angielsku z przyimkami

Jak tworzyć pytania po angielsku z przyimkami? Jest to chyba zmora większości uczących się – bo nie dosyć, że musimy myśleć o odpowiednim czasie, to jeszcze dochodzi operator, inwersja… i przyimki! 😉

Powiecie może, że poprawne zadawanie pytań po angielsku nie jest aż takie ważne, bo najważniejsze jest ”dogadanie się” – ale tak naprawdę, aby poprowadzić ciekawą konwersację, należy umiejętnie zadawać pytania! Na zajęciach jest łatwiej, bo to zazwyczaj nauczyciel pyta – a Wy odpowiadacie, ale w ”real life” sytuacja wygląda inaczej – zwłaszcza na spotkaniach biznesowych…

Poniżej znajdziesz wskazówki jak tworzyć pytania angielskie z przyimkami oraz jakich błędów unikać. Po zapoznaniu się z teorią i przykładami, zapraszam do sekcji TEST YOURSELF, gdzie znajdziesz mnóstwo praktycznych pytań do tłumaczenia – wraz z kluczem. Podrzucam też link do Quizlet, gdzie możesz nauczyć się podstawowych pytań w kontekście biznesowym i zautomatyzować proces ich zadawania.

 


JAK TWORZYĆ PYTANIA PO ANGIELSKU Z PRZYIMKAMI?

 

👉 Przyimki angielskie to: IN, AT, ON, FROM, WITH, ABOUT… etc.

👉 Najczęstszym błędem, jaki popełniamy jest rozpoczęcie pytania od przyimka (jest to kalka z języka polskiego).


CZĘSTY BŁĄD:

ABOUT what are you talking? = O czym rozmawiacie?

WITH who did you go there? = Z kim tam poszedłeś?

ON what are you working? = Nad czym pracujecie?

FOR who is this gift? = Dla kogo jest ten prezent?

Coś tutaj definitywnie nie gra, prawda? 😀

 

pytania-po-angielsku

POPRAWNIE:

ZASADA: Przyimek stawiamy zawsze na końcu zdania!

  • talk about, go with, work on… (nie możemy rozdzielić tej kolokacji, dając przyimek na początku zdania, a czasownik na końcu zdania)

WHAT are you talking ABOUT? = O czym rozmawiacie?

WHO did you go there WITH? = Z kim tam poszedłeś?

WHAT are you working ON? = Nad czym pracujecie?

WHO is this gift FOR? = Dla kogo jest ten prezent?

Brzmi o wiele lepiej, prawda? 😀

 

👉 Kolejnym wyzwaniem jest użycie odpowiedniego czasu oraz przyimka (work on, consist of, look at, look for etc.). Tym bardziej zachęcam do nauki przykładowych pytań w Quizlet (patrz: Materiały).

TIME FOR EXERCISES – tłumaczenie pytań w sekcji Test Yourself!

 


Jeśli chcesz raz na zawsze opanować  i zrozumieć czasy angielskie, przeczytaj o moim Kursie video:

”Opanuj Czasy Angielskie w Business English & Lifestyle”

Czy swobodne użycie czasów w języku angielskim stanowi dla Ciebie wyzwanie? Masz już dość teorii i chciałbyś w końcu świadomie posługiwać się czasami w praktyce – bez ciągłego zastanawiania się, czy użyć Present Perfect czy Past Simple?

Postanowiłam zebrać całą moją wiedzę, doświadczenie i praktykę, aby przeprowadzić Cię krok po kroku przez każdy z czasów angielskich. Wykorzystałam metody, które były mi pomocne podczas nauki własnej oraz podczas prowadzenia kursów językowych w firmach.

”Czasy angielskie w Business English” to kompleksowy kurs video, który sprawi, że w końcu opanujesz, a co najważniejsze zrozumiesz czasy w języku angielskim, zwłaszcza w kontekście biznesowym.

 MATERIAŁY:

Test yourself (ćwiczenia + klucz)

Ucz się pytań w Quizlet (więcej o darmowym systemie nauki słówek: Quizlet – jak utrwalać słownictwo).

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
4 lat temu

Bardzo ciekawy i przydatny wpis, zastanawia mnie tylko dlaczego w pytaniu 'dla kogo jest ten prezent?’ mamy zaimek who a nie whom?

Pozdrawiam.

Magda
Magda
4 lat temu

Bardzo przydatny wpis (jak i wszystkie inne). Wpadłam na tego bloga przypadkiem i od tego czasu zaglądam bardzo często :).
Kawał dobrej roboty!

Może w jednym z kolejnych postów podpowie Pani w jakich przypadkach używać konkretnych przyimków (np. in, on, at) itd :).

Pozdrawiam serdecznie!