fbpx

Słuchaj i ucz się: Inspirujące przemówienie A. Schwarzeneggera

Dawno nie dodawałam 'słuchanek’, a wiadomo, że umiejętność rozumienia ze słuchu jest jednym z najważniejszych aspektów nauki angielskiego. After all, nawet jeśli znamy gramatykę i słownictwo, nic nam to nie pomoże, jeśli nie zrozumiemy naszego rozmówcy 😉 Więcej o korzyściach oglądania i słuchania wystąpień TED znajdziesz tutaj: Watch TEDs and learn English.

Dzisiejsze przemówienie jest dość nietypowe, ponieważ brakuje tutaj pięknej brytyjskiej lub amerykańskiej wymowy 😀 Arnold Schwarzenegger posiada amerykańsko-niemiecki akcent. Uważam jednak, że języka angielskiego używa się na całym świecie i dlatego powinniśmy przyzwyczajać się do wszystkich akcentów, nie tylko tych, należących do rodzimych użytkowników języka. Osobiście ciężej zrozumieć mi obcokrajowców mówiących po angielsku, niż właśnie anglików czy amerykanów – tak więc była to ciekawa lekcja słuchania również dla mnie ;).

W sekcji 'Materiały’ znajdziesz najciekawsze słownictwo z tego wystąpieniamożesz zapoznać się ze słowniczkiem przed wysłuchaniem przemówienia lub śledzić słownictwo w trakcie oglądania.

Enjoy! 🙂


 OBEJRZYJ

Tematyka: inspirujące przemówienie Arnolda Schwarzeneggera na temat sukcesu i żelaznych zasad, które pomogły mu w spełnieniu swoich marzeń. Zdaję sobie sprawę, że temat może być trochę 'oklepany’, jednak uważam, że każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie – coś, co zainspiruje do zmiany nawyków czy przekonań :). Poza tym, it’s all about English! 😀

Poziom: B1/B2 (umiarkowane tempo, brak specjalistycznego słownictwa; problemem może być jedynie zrozumienie amerykańsko-niemieckiego akcentu;)).

Jak oglądać: Na początek proponuję obejrzeć całość (można z angielskimi napisami, tak aby śledzić język) – bez zatrzymywania się i sprawdzania każdego słowa (skup się na przekazie). Następnie możesz obejrzeć przemówienie jeszcze raz, tym razem skupiając się na języku (ciekawe słownictwo, struktury gramatyczne – zachęcam do zapisywania). Poniżej znajdziesz też listę najciekawszych słówek użytych podczas wystąpienia.


 

MATERIAŁY:

Lista słownictwa z przemówienia

Ucz się słownictwa z tego przemówienia w Quizlet (więcej o systemie nauki słówek we wpisie: Quizlet – jak utrwalać słownictwo).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 lat temu

Link do filmiku nie działa :/