kontakt@englishboost.pl
Czytanie po angielsku – wskazówki
Chciałabym odpowiedzieć dziś na dość często zadawane pytanie dotyczące czytania po angielsku: Jak czytać po angielsku? Co czytać? Jak uczyć się angielskiego, czytając teksty po angielsku?
Wydawałoby się, że umiejętność czytania w języku obcym nie jest aż tak ważna – w końcu ważniejsza jest rozmowa (‘speaking’). Z doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że czytanie po angielsku przekłada się na:
- poprawność językową (śledzimy gramatykę i interpunkcję w tekście – widzimy struktury gramatyczne w praktyce)
- urozmaicone słownictwo (czytając, poznajemy nowe zwroty, ale utrwalamy też słownictwo, którego się uczyliśmy – im częściej widzimy dane słowo, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostanie ono w naszej głowie na dłużej)
- wymowę (jeśli czytasz na głos, jesteś w stanie poprawić swoją wymowę, intonację oraz płynność, a co najważniejsze – zidentyfikujesz obszary, które wymagają poprawy).
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak czytać po angielsku, aby rozwijać swoje umiejętności językowe. Załączam też link do artykułu na temat work-life balance + słowniczek z najciekawszymi zwrotami (a jest ich sporo:)).
Czytanie po angielsku – wskazówki
1. Znajdź tekst, który Cię interesuje.
Wskazówka ta wydaje się dość oczywista, jednak często widzę (również po sobie), że zmuszamy się do robienia rzeczy, które nie mają dla nas dużej wartości i nie wnoszą nic nowego do naszego życia. Jeśli chcesz czytać po angielsku, spróbuj znaleźć coś, co Cię do tego zachęci – coś, dzięki czemu poszerzysz swoją wiedzę. Takie podejście sprawi, że czytanie po angielsku stanie się przyjemnością i relaksem, a nie obowiązkiem.
2. Przeczytaj tekst bez sprawdzania każdego słowa – spróbuj odgadnąć je z kontekstu.
Pamiętam, gdy na początku mojej przygody z językiem angielskim miałam ambitny plan przeczytania książki anglojęzycznej. Sprawdzałam i podkreślałam każde słowo, którego nie rozumiałam, a następnie zapisywałam nowe zwroty w zeszycie i próbowałam się ich uczyć. Efekt? Przestałam czytać książkę po tygodniu! Taka lektura nie sprawiała mi przyjemności – była bardzo żmudna i czasochłonna, bo co chwilę przerywałam czytanie, aby sprawdzić słowo i je zapisać.
Dlatego na początek proponuję Ci rozpocząć naukę od czytania artykułów. Oczywiście, jak najbardziej możesz sprawdzać nowe słowa – ale ogranicz się do sprawdzania jedynie tych zwrotów, których nie potrafisz odgadnąć z kontekstu, oraz bez których nie potrafisz zrozumieć głównego przekazu. Zawsze możesz też podkreślać nieznane słownictwo i sprawdzić jego znaczenie pod koniec sesji czytania. W ten sposób, nie będziesz się rozpraszał/a.
3. Wypisz najciekawsze słownictwo oraz struktury gramatyczne i powtarzaj.
Jeśli masz odrobinę więcej czasu i motywacji, wypisz najciekawsze słownictwo oraz struktury gramatyczne – zwroty, które przydadzą Ci się w pracy lub podczas luźnej rozmowy. Zachęcam do wpisania oraz nauki słownictwa w aplikacji Quizlet (więcej o tym, jak uczyć się słownictwa: Quizlet – jak utrwalać słownictwo).
4. Przeczytaj tekst na głos (+ nagraj się).
Uwierz mi, różnica jest ogromna! Gdy czytamy ‘po cichu’, często wydaje nam się, że wiemy jak przeczytać dane słowo, oraz że czytamy dość płynnie. Jednak gdy zaczynamy czytać na głos, okazuje się, że zjadamy głoski, nie potrafimy użyć odpowiedniej intonacji lub jąkamy się 😉. No worries – jest to normalne na początku! Jednak z czasem warto popracować nad wymową i intonacją, dzięki czemu Twoje czytanie stanie się bardziej płynne, a to z kolei przełoży się na to, jak mówisz po angielsku.
Jeśli posiadasz książkę również w formie audiobooka, zachęcam do słuchania i śledzenia tekstu, zwracając przy tym uwagę na słowa, które są dla Ciebie problematyczne. Następnie, powtarzaj zdania po lektorze, a na koniec – nagraj się i porównaj nagranie z audiobookiem. Możesz również oglądać w ten sposób wystąpienia TED – śledź tekst, a następnie powtarzaj zdania po lektorze.
Ponadto, czytanie na głos oraz nagrywanie siebie jest dobrym treningiem, jeśli prowadzisz czasem spotkania po angielsku lub wygłaszasz prezentacje. Tak, wiem – nikt nie lubi słuchać własnego głosu, ale daje nam to mnóstwo cennego feedbacku. Dzięki temu ćwiczeniu zdasz sobie sprawę, nad czym wciąż musisz popracować, jeśli chodzi o Twoją wymowę lub intonację.
5. Spróbuj streścić artykuł w kilku zdaniach.
Możesz wykonać to ćwiczenie w formie wypowiedzi ustnej lub pisemnej. Wszystko zależy od tego, nad którą umiejętnością chcesz w danej chwili popracować. Możesz też robić notatki z artykułu, jeśli uznałeś go za wartościowy. Robienie notatek jest kolejną czynnością, która sprawi, że będziesz myśleć i selekcjonować informacje po angielsku.
Czytanie po angielsku w praktyce:
Article: ”8 Practical Strategies for Work-From-Home Resilience”
Jak czytać?
- Na początek przeczytaj artykuł bez sprawdzania każdego nieznanego słowa – spróbuj odganąć je z kontekstu.
- Następnie, przeczytaj artykuł jeszcze raz, tym razem spoglądając na listę słownictwa, którą zamieściłam poniżej w sekcji ‘Materiały‘.
- Przeczytaj tekst na głos (+ nagraj się).
- Spróbuj streścić artykuł w kilku zdaniach (ustnie lub pisemnie).
- Ucz się słownictwa z artykułu w aplikacji Quizlet (link poniżej)
PS: Koniecznie daj znać czy moje wskazówki okazały się przydatne oraz czy chcielibyście więcej takich artykułów ze słowniczkiem :). Oczywiście zachęcam Cię również do wyboru artykułów samodzielnie – w ten sposób możesz ćwiczyć czytanie, poszerzając wiedzę na tematy, które są dla Ciebie istotne i wartościowe.
MATERIAŁY:
Ucz się zwrotów z artykułu w Quizlet (więcej o nauce słownictwa we wpisie: Quizlet – jak utrwalać słownictwo).
[HASŁO: eb2021]
Vocabulary Planner – Business English & Lifestyle
Co Ty na to, aby uczyć się angielskiego 15-20 minut dziennie, poszerzając swój zasób słownictwa o ponad 1000 fancy idiomów, phrasali i wyrażeń Business English?
Odbierz darmowy rozdział mojego e-booka do nauki słownictwa – otrzymasz tydzień nauki za darmo! :).